Kuo Skiriasi Leukocitai nuo Bakterijų?

leukocitai ir bakterijos

Leukocitai ir bakterijos yra du skirtingi biologiniai subjektai, kurie atlieka labai skirtingas funkcijas organizme. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius skirtumus tarp leukocitų (baltųjų kraujo kūnelių) ir bakterijų, jų struktūras, funkcijas ir svarbą.

Leukocitai (Baltieji Kraujo Kūneliai)

Apibrėžimas

Leukocitai, dar vadinami baltaisiais kraujo kūneliais, yra kraujo ląstelės, kurios yra svarbi imuninės sistemos dalis. Jie padeda organizmui kovoti su infekcijomis ir kitais svetimkūniais.

Savybės

 • Struktūra: Leukocitai yra sudėtingos ląstelės su branduoliu ir įvairiomis organelėmis. Yra keletas leukocitų tipų, įskaitant neutrofilus, limfocitus, monocitus, eozinofilus ir bazofilus.
 • Kilmė: Leukocitai gaminami kaulų čiulpuose.
 • Funkcija: Pagrindinė leukocitų funkcija yra apsaugoti organizmą nuo infekcijų. Jie atlieka įvairias imuninės sistemos funkcijas, tokias kaip fagocitozė (svetimkūnių suėmimas ir virškinimas), antikūnų gamyba ir uždegiminių reakcijų reguliavimas.
 • Gyvavimo trukmė: Leukocitai gyvena nuo kelių dienų iki kelių mėnesių, priklausomai nuo jų tipo.

Tipai ir Funkcijos

 • Neutrofilai: Kovoja su bakterinėmis infekcijomis, atlieka fagocitozę.
 • Limfocitai: Yra atsakingi už specifinį imunitetą, gamina antikūnus (B limfocitai) arba tiesiogiai naikina užkrėstas ląsteles (T limfocitai).
 • Monocitai: Virsta makrofagais, kurie fagocituoja patogenus ir negyvas ląsteles.
 • Eozinofilai: Kovoja su parazitinėmis infekcijomis ir dalyvauja alerginėse reakcijose.
 • Bazofilai: Dalyvauja alerginėse reakcijose ir uždegiminių procesų reguliavime.

Bakterijos

Apibrėžimas

Bakterijos yra mikroskopiniai vienaląsčiai organizmai, priklausantys prokariotų grupei. Jie gali gyventi įvairiose aplinkose, įskaitant žmogaus kūną, dirvožemį, vandenį ir ekstremalias aplinkas.

Savybės

 • Struktūra: Bakterijos yra paprastos ląstelės be branduolio ir membraninių organelių. Jų genetinė medžiaga yra laisvai plūduriuojanti citoplazmoje. Bakterijos turi ląstelės sienelę, kuri suteikia joms formą ir apsaugo nuo aplinkos poveikio.
 • Kilmė: Bakterijos randamos visur aplinkoje ir yra viena iš seniausių gyvybės formų Žemėje.
 • Funkcija: Bakterijos gali turėti įvairias funkcijas. Kai kurios bakterijos yra patogeninės ir sukelia ligas, tačiau dauguma jų yra nekenksmingos arba net naudingos. Naudingos bakterijos dalyvauja medžiagų apykaitoje, maisto virškinime, azoto fiksacijoje ir kituose svarbiuose ekologiniuose procesuose.
 • Gyvavimo trukmė: Bakterijos gali daugintis labai greitai, kai kurios rūšys gali padvigubėti kas 20 minučių esant palankioms sąlygoms.

Tipai ir Funkcijos

 • Patogeninės bakterijos: Sukelia ligas (pvz., Streptococcus, Staphylococcus, Escherichia coli).
 • Naudingos bakterijos: Dalyvauja virškinime (pvz., Lactobacillus), ekologiniuose procesuose (pvz., Rhizobium, fiksuojančios azotą).
 • Simbiotinės bakterijos: Gyvena simbiozėje su kitais organizmais, teikdamos jiems naudos (pvz., bakterijos žmogaus žarnyne).

Pagrindiniai Skirtumai

AspektasLeukocitai (Baltieji Kraujo Kūneliai)Bakterijos
StruktūraSudėtingos ląstelės su branduoliu ir organelėmisPaprastos ląstelės be branduolio ir membraninių organelių
KilmėGaminami kaulų čiulpuoseRandami visur aplinkoje
FunkcijaApsauga nuo infekcijų, imuninės sistemos dalisGali būti patogeninės, nekenksmingos arba naudingos
Gyvavimo trukmėNuo kelių dienų iki kelių mėnesiųGali daugintis labai greitai, palankiomis sąlygomis
TipaiNeutrofilai, limfocitai, monocitai, eozinofilai, bazofilaiPatogeninės, naudingos, simbiotinės

Apibendrinant

Leukocitai ir bakterijos yra du visiškai skirtingi biologiniai subjektai, turintys skirtingas funkcijas ir struktūras. Leukocitai yra sudėtingos, branduolį turinčios ląstelės, kurios atlieka svarbias imuninės sistemos funkcijas, apsaugodamos organizmą nuo infekcijų. Bakterijos yra paprastos, be branduolio ląstelės, kurios gali būti tiek kenksmingos, tiek naudingos. Supratimas apie šiuos skirtumus yra svarbus tiek biologijos studijose, tiek medicinoje.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Įvertino: 0

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *