Kuo Skiriasi Bakterija Nuo Bacilos?

Mikrobiologijos pasaulyje terminai „bakterija” ir „bacila” dažnai sukelia painiavą, nes jie skamba panašiai, bet reiškia skirtingus dalykus. Šiame straipsnyje paaiškinsime šių dviejų terminų skirtumus, aptardami jų prasmę, formas ir pavyzdžius. Šios žinios padės geriau suprasti mikroorganizmų įvairovę ir jų svarbą mūsų ekosistemai bei sveikatai.

Kas yra bakterija?

Bakterija yra vienaląstis, prokariotinis organizmas, priklausantis Bakterijų karalystei. Bakterijos yra itin paplitusios ir gali egzistuoti įvairiose aplinkose, įskaitant dirvą, vandenį, augalus, gyvūnus ir žmogaus kūną. Jos gali būti tiek naudingos, tiek kenksmingos, priklausomai nuo rūšies ir gyvenamosios aplinkos. Pavyzdžiui, žarnyno bakterijos padeda virškinti maistą ir sintetinti svarbius vitaminus, tuo tarpu kiti bakterijų tipai gali sukelti ligas.

Bakterijos pasižymi įvairiomis formomis, įskaitant sferines (kokus), lazdelės formos (bacilos), spiralės (spirilos) ir kitas morfologijas. Jų dydis, forma ir organizacijos būdas gali labai skirtis, tačiau visos jos turi bendrų prokariotinių ląstelių bruožų, tokių kaip ląstelės siena, plazminė membrana, ribosomos ir, dažniausiai, vienas ar keli chromosomos formos DNR molekuliai.

Kas yra bacila?

Bacila yra terminas, naudojamas nurodyti konkrečią bakterijų formą – lazdelės formos bakterijas. Tai yra viena iš dažniausių bakterijų morfologijų. Bacilos gali būti vienišos, porose, grandinėlėse ar net klostelėse, priklausomai nuo konkrečios rūšies. Šios formos bakterijos gali būti tiek aerobinės (reikalaujančios deguonies augimui), tiek anaerobinės (augančios be deguonies).

Bacilų pavyzdžiai apima tokias rūšis kaip Bacillus anthracis, sukelianti anginą, ir Escherichia coli, kuri yra tiek naudinga žarnyno mikrofloros dalis, tiek potenciali žalingų štamų šaltinis. Svarbu pažymėti, kad ne visos lazdelės formos bakterijos priklauso genčiai Bacillus; terminas „bacila” yra morfologinis aprašymas, o ne taksonominis nustatymas.

Apibendrinant

Terminas „bakterija” apibūdina plačią vienaląsčių organizmų grupę, turinčią įvairias formas ir funkcijas ekosistemoje. Tuo tarpu „bacila” yra specifinis terminas, naudojamas aprašyti lazdelės formos bakterijas, kurios yra tik viena iš daugelio bakterijų formų. Nors visos bacilos yra bakterijos, ne visos bakterijos yra bacilos. Supratimas apie šių terminų skirtumus yra svarbus siekiant geriau suprasti mikroorganizmų įvairovę ir jų vaidmenį mūsų aplinkoje bei sveikatoje.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertino: 2

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *