Dūmų detektoriai yra būtinas saugumo elementas kiekviename namų ir komercinių pastatų aprūpinime. Šie prietaisai gali gelbėti gyvybes, įspėdami apie gaisrą dar jo pradžioje. Yra keletas skirtingų dūmų detektorių tipų, kurie naudoja įvairias technologijas dūmams atpažinti. Kiekvienas tipas turi savo privalumų ir trūkumų, todėl svarbu suprasti, kaip jie veikia ir kuo skiriasi, kad galėtumėte pasirinkti tinkamiausią savo poreikiams. Šiame straipsnyje apžvelgsime du populiariausius dūmų detektorių tipus: jonizuojančiuosius ir fotoelektrinius.
Kas yra jonizuojantysis dūmų detektorius?
Jonizuojantysis dūmų detektorius naudoja mažą radioaktyvų elementą, paprastai americio-241, kuris sukuria jonizuojančią spinduliuotę, leidžiančią oro srautą laisvai cirkuliuoti tarp dviejų elektrodų. Kai dūmai įsiskverbia į detektoriaus kamerą, jie trukdo jonizuoto oro srautui, dėl ko sumažėja elektros srovė ir suaktyvinamas įspėjimo signalas. Šis detektorių tipas yra itin jautrus smulkiausiems dūmų dalelėms, todėl jis labai veiksmingas atpažįstant greitus, ugnį lydinčius deginimo procesus.
Kas yra fotoelektrinis dūmų detektorius?
Fotoelektrinis dūmų detektorius, dar vadinamas optiniu, veikia naudojant šviesos diodą (LED), kuris skleidžia šviesą specialioje kameroje, nepasiekiančioje tiesiogiai šviesos jutiklio. Kai dūmai patenka į kameros vidų, šviesos dalelės atsispindi nuo dūmų dalelių ir taip pasiekia jutiklį. Tai sukelia šviesos intensyvumo padidėjimą jutiklyje, kas ir suaktyvina įspėjimo signalą. Fotoelektriniai detektoriai yra ypač efektyvūs atpažįstant lėtai degančius, rūkstančius ugnis, kurie sukelia storus dūmus.
Apibendrinant
Jonizuojantys ir fotoelektriniai dūmų detektoriai yra skirti atpažinti skirtingus ugnies tipus ir turėtų būti naudojami atsižvelgiant į jų stipriąsias puses. Jonizuojantys detektoriai gerai veikia atpažįstant aukštos temperatūros ugnis, kurios greitai plinta ir generuoja mažus dūmų dalelių kiekius, tuo tarpu fotoelektriniai detektoriai efektyvūs lėtai degant ugniai, kuri skleidžia daug dūmų. Renkantis dūmų detektorių, reikėtų atsižvelgti į namų ar pastato specifiką, kad būtų užtikrintas optimalus saugumas ir apsauga nuo ugnies.
Šaltiniai: