Kuo Skiriasi Sentikiai nuo Stačiatikių?

sentikybė ir stačiatikybė

Sentikiai ir stačiatikiai yra dvi krikščioniškosios tradicijos, kurios kyla iš Rytų ortodoksų bažnyčios, tačiau skiriasi savo istorija, apeigomis ir tam tikrais tikėjimo aspektais. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra sentikiai ir stačiatikiai, bei išanalizuosime pagrindinius jų skirtumus.

Kas yra sentikiai?

Sentikiai (arba senovės tikėjimo žmonės) yra rusų stačiatikių bažnyčios šaka, kuri atsirado XVII a. viduryje. Sentikiai atsiskyrė nuo oficialios Rusijos ortodoksų bažnyčios po to, kai patriarchas Nikonas 1652–1666 m. įgyvendino reformas, siekdamas suderinti rusų bažnytines apeigas su graikų ortodoksų bažnyčia.

Savybės

  • Reformos atmetimas: Sentikiai nepripažino Nikono reformų ir laikė jas erezijomis. Jie išlaikė senąsias apeigas ir tradicijas.
  • Apeigos: Sentikiai praktikuoja tradicines apeigas, kurios buvo naudojamos iki reformų, įskaitant senąjį kryžiaus ženklą dviem pirštais, o ne trimis, kaip reikalauja reformuota bažnyčia.
  • Izoliacija: Sentikiai dažnai gyveno izoliuotai, siekdami išsaugoti savo tikėjimą ir tradicijas.
  • Bendruomenės: Yra įvairių sentikių grupių, kurios skiriasi savo praktika ir organizacija. Kai kurios iš šių grupių turi savo hierarchiją ir dvasininkiją, kitos – neturi.

Pavyzdžiai

  • Popovcai: Sentikių grupė, turinti savo kunigus.
  • Bezpopovcai: Sentikių grupė, neturinti kunigų ir vadovaujanti bendruomenei pasauliečių lyderiais.

Kas yra stačiatikiai?

Stačiatikiai (arba ortodoksai) yra Rytų ortodoksų bažnyčios nariai, kurie seka tradicijomis ir apeigomis, kylančiomis iš Bizantijos imperijos. Stačiatikiai pripažįsta ekumeninius susirinkimus ir laikosi kanoninių bažnyčios taisyklių bei tradicijų.

Savybės

  • Patriarchatas: Stačiatikių bažnyčia yra sudaryta iš kelių autokefalinių (savarankiškų) bažnyčių, kurių kiekviena turi savo patriarchą ar vadovą.
  • Apeigos: Stačiatikiai laikosi apeigų, kurios dažnai yra gausios simbolių ir ritualų. Reformos laikui bėgant taip pat buvo įvestos siekiant užtikrinti vienodumą.
  • Ikonografija: Stačiatikiai labai vertina ikonografiją ir turi griežtas taisykles, kaip turi būti kuriamos ir garbinamos ikonos.
  • Šventės: Stačiatikiai laikosi įvairių bažnytinių švenčių ir postų, kurie yra griežtai reglamentuoti.

Pavyzdžiai

  • Rusijos Ortodoksų Bažnyčia: Didžiausia stačiatikių bažnyčia pasaulyje.
  • Graikijos Ortodoksų Bažnyčia: Viena iš seniausių ortodoksų bažnyčių, kuri turi savo patriarchą.

Pagrindiniai skirtumai

  • Reformos: Sentikiai atsisako Nikono reformų ir laikosi senųjų apeigų, o stačiatikiai pripažįsta reformas ir laikosi suvienodintų apeigų.
  • Apeigos ir tradicijos: Sentikiai naudoja senovines apeigas, tokias kaip kryžiaus ženklas dviem pirštais, tuo tarpu stačiatikiai naudoja kryžiaus ženklą trimis pirštais.
  • Hierarchija: Sentikiai turi įvairių organizacinių struktūrų, o stačiatikiai laikosi tradicinės bažnytinės hierarchijos su patriarchais ir vyskupais.
  • Izoliacija: Sentikiai dažnai gyveno izoliuotai, siekdami išsaugoti savo tradicijas, o stačiatikiai yra integruoti į visuomenės gyvenimą.

Pagrindiniai panašumai

Nepaisant reikšmingų skirtumų, sentikiai ir stačiatikiai turi daugybę bendrų bruožų, nes abu priklauso Rytų ortodoksų tradicijai. Visų pirma, jų tikėjimo pagrindas yra tas pats – jie abu seka ankstyvosios krikščionybės mokymu ir laikosi Nikėjos–Konstantinopolio tikėjimo išpažinimo. Abi grupės garbina tą patį Trejybinį Dievą – Tėvą, Sūnų ir Šventąją Dvasią – ir laikosi tradicinės ortodoksinės teologijos. Jie švenčia tas pačias pagrindines bažnytines šventes, tokias kaip Kalėdos, Velykos ir Sekminės, bei turi panašias liturgines struktūras, nors ir su skirtingais akcentais. Ikonų garbinimas yra svarbi abiejų grupių religijos dalis, nors sentikiai ir stačiatikiai turi skirtingas ikonografijos tradicijas. Be to, abu tikėjimai pabrėžia asmeninę maldą, pasninką, atgailą ir bendruomeninę garbinimą kaip svarbiausias tikinčiojo gyvenimo dalis. Nors jų keliai išsiskyrė XVII amžiuje, sentikiai ir stačiatikiai vis dar turi daug bendrų dvasinių vertybių ir praktikų, kurios juos vienija bendrame krikščioniškame tikėjime.

Apibendrinant

Sentikiai ir stačiatikiai yra dvi skirtingos rusų ortodoksų tradicijos, kurios skiriasi savo istorija, apeigomis ir tikėjimo praktika. Sentikiai atsiskyrė dėl reformų atmetimo ir išlaikė senąsias tradicijas, tuo tarpu stačiatikiai pripažino reformas ir tęsė savo tradicijų plėtrą pagal naujas taisykles. Nors abi grupės siekia garbinti Dievą ir laikytis krikščioniškųjų vertybių, jų skirtingos istorinės patirtys ir praktikos suteikia joms unikalių bruožų.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Įvertino: 0

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *