Kuo Skiriasi Plienas nuo Ketaus?

Metalo lydiniai yra neatsiejama pramonės, statybos ir daugybės kitų sektorių dalis. Plienas ir ketas yra du iš dažniausiai naudojamų metalų, turinčių įvairias paskirtis ir savybes. Nors abu šie medžiagų tipai pagaminti iš geležies, jų cheminė sudėtis, gamybos procesai ir galutinės savybės skiriasi. Šiame straipsnyje pažvelgsime į kiekvieną iš jų detaliau, kad galėtume suprasti pagrindinius skirtumus tarp plieno ir ketaus.

Kas yra plienas?

Plienas yra lydinys, kurio pagrindą sudaro geležis, praturtinta tam tikru kiekiu anglies ir kitų elementų, pavyzdžiui, chromo, nikelio ar molibdeno, kurie suteikia plienui papildomų mechaninių savybių. Anglies kiekis pliene paprastai svyruoja nuo 0,2% iki 2,14%, o tai lemia skirtingų plieno klasifikacijų, pavyzdžiui, mažai anglinio, vidutiniškai anglinio ir aukštai anglinio plieno, atsiradimą. Plienas garsėja savo stiprumu, tvirtumu bei lankstumu, dėl ko jis plačiai naudojamas statybose, automobilių pramonėje, įrankių gamyboje ir kitur.

Kas yra ketas?

Ketas, kitaip vadinamas ketaus lydiniu, yra geležies lydinys su dideliu anglies kiekiu – nuo 2% iki 4%. Skirtingai nuo plieno, ketas taip pat gali turėti didelius kiekius silicio, kuris veikia kaip stabilizatorius, padidina lydinio skystumą ir palengvina liejimo procesą. Dėl šių savybių ketas dažniausiai naudojamas liejamiesiems gaminiams, pavyzdžiui, variklių blokams, kanalizacijos vamzdžiams, keptuvėms ir pan. Ketas yra žinomas dėl savo atsparumo dilimui, tačiau jis yra trapesnis nei plienas ir mažiau atsparus tempimui.

Apibendrinant

Pagrindinis skirtumas tarp plieno ir ketaus slypi jų cheminėje sudėtyje ir gamybos procesuose, kurie lemia skirtingas fizines ir mechanines savybes. Plienas, būdamas mažiau angliškas nei ketas, pasižymi didesniu stiprumu, lankstumu ir atsparumu tempimui, dėl ko jis yra tinkamesnis statybose ir pramonėje, kur reikalinga medžiagos tvirtumas ir ilgaamžiškumas. Ketas, turėdamas didesnį anglies kiekį, yra atsparus dilimui ir labai tinkamas liejiniams dėl savo puikaus skystumo liejimo procese, tačiau jis yra trapesnis ir mažiau lankstus nei plienas. Supratimas apie šiuos skirtumus yra svarbus tiek gamintojams, tiek vartotojams, renkantis tinkamiausią medžiagą konkrečiai paskirčiai.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertino: 1

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *