Kuo skiriasi geografinis zoniškumas Azijos vakarinėje ir rytinėje dalyje?

pietu ir vakaru azija

Azija yra didžiausias ir įvairiausias žemynas pasaulyje, todėl jos geografinis zoniškumas yra labai įvairus ir priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip klimatas, reljefas, augmenija ir gyvūnija. Vakarinė ir rytinė Azijos dalys skiriasi savo geografinėmis savybėmis, klimatu ir ekologinėmis zonomis. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius geografinio zoniškumo skirtumus tarp Azijos vakarinės ir rytinės dalių.

Geografinis zoniškumas Azijos vakarinėje dalyje

Vakarinė Azijos dalis apima tokias sritis kaip Artimieji Rytai, Kaukazo regionas ir Vakarų Sibiras. Šioje dalyje vyrauja dykumos, pusdykumės, kalnuotos ir stepės zonos.

Klimatas ir reljefas

  1. Klimatas:
    • Sausasis subtropinis klimatas: Daugelyje Artimųjų Rytų šalių (pvz., Saudo Arabija, Irakas) vyrauja sausas klimatas su karštomis vasaromis ir švelniomis žiemomis.
    • Kontinentinis klimatas: Kaukazo ir Vakarų Sibiro regionuose yra kontinentinis klimatas su dideliais temperatūros svyravimais tarp vasaros ir žiemos.
    • Viduržemio jūros klimatas: Kai kuriuose regionuose, pvz., Turkijoje ir Libane, vyrauja Viduržemio jūros klimatas su švelniomis, drėgnomis žiemomis ir karštomis, sausomis vasaromis.
  2. Reljefas:
    • Kalnai: Vakarinėje Azijoje yra tokie kalnų masyvai kaip Kaukazo kalnai, Taurus kalnai ir Zagroso kalnai.
    • Dykumos: Didelės dykumos teritorijos, tokios kaip Arabijos dykuma, Sirijos dykuma.
    • Stepės ir pusdykumės: Centrinėje Azijoje ir kai kuriose Kaukazo regiono dalyse vyrauja stepės ir pusdykumės.

Augmenija ir gyvūnija

  • Dykumos ir pusdykumės: Vyrauja sausrai atsparūs augalai, tokie kaip dykumų krūmai, žolės ir kaktusai. Gyvūnija apima kupranugarius, dykumų roplius ir įvairius paukščius.
  • Kalnai: Kalnuotose teritorijose augalija ir gyvūnija skiriasi priklausomai nuo aukščio. Apatinėse zonose galima rasti miškų, o aukščiau – alpinių pievų. Gyvūnai apima kalnų ožius, vilkus ir lokius.

Geografinis zoniškumas Azijos rytinėje dalyje

Rytinė Azijos dalis apima tokias sritis kaip Rytų Azija (Kinija, Japonija, Korėja) ir Pietryčių Azija (Vietnamas, Tailandas, Filipinai). Šioje dalyje vyrauja musoninės, tropinės ir subtropinės zonos.

Klimatas ir reljefas

  1. Klimatas:
    • Musoninis klimatas: Rytų Azijoje ir Pietryčių Azijoje vyrauja musoninis klimatas su drėgnomis vasaromis ir sausomis žiemomis. Musonų vėjai atneša didelį kiekį kritulių vasarą.
    • Tropinis klimatas: Pietryčių Azijos šalyse vyrauja tropinis klimatas su aukšta temperatūra ir dideliu drėgnumu visus metus.
    • Subtropinis klimatas: Pietinėje Kinijoje ir Japonijoje vyrauja subtropinis klimatas su karštomis vasaromis ir švelniomis žiemomis.
  2. Reljefas:
    • Kalnai: Rytinėje Azijoje yra tokie kalnų masyvai kaip Himalajai, Kunlunas, Japonijos Alpių kalnai.
    • Slėniai ir lygumos: Didžiosios lygumos, tokios kaip Didžioji Kinijos lyguma, ir didieji upių slėniai, tokie kaip Jangdzės ir Geltonosios upės slėniai.
    • Salos: Japonija, Filipinai, Indonezija ir kitos salų šalys.

Augmenija ir gyvūnija

  • Tropinės ir subtropinės zonos: Vyrauja tankūs atogrąžų ir subtropiniai miškai, kuriuose auga daugybė augalų rūšių, įskaitant bambukus, palmes, mangroves. Gyvūnija apima tigrus, drambliais, įvairius primatus, paukščius ir roplius.
  • Musoninės zonos: Auga ryžiai, arbatmedžiai, bambukai. Gyvūnija apima pandą, įvairius paukščius, žuvis ir vabzdžius.

Pagrindiniai skirtumai

AspektasVakarinė AzijaRytinė Azija
KlimatasSausasis subtropinis, kontinentinis, Viduržemio jūrosMusoninis, tropinis, subtropinis
ReljefasKalnai, dykumos, stepėsKalnai, slėniai, lygumos, salos
AugmenijaSausrai atsparūs augalai (krūmai, žolės, kaktusai)Tankūs atogrąžų ir subtropiniai miškai, ryžių laukai
GyvūnijaKupranugariai, ropliai, vilkai, kalnų ožiaiTigrai, drambliai, pandos, įvairūs primatai, paukščiai

Apibendrinant

Vakarinė ir rytinė Azijos dalys turi skirtingus geografinius zoniškumus, kurie atsiranda dėl skirtingų klimato sąlygų, reljefo ir biologinės įvairovės. Vakarinėje Azijoje vyrauja sausos dykumos, kalnuotos ir stepės zonos, o rytinėje Azijoje dominuoja musoninės, tropinės ir subtropinės zonos su tankiais miškais ir derlingomis lygumomis. Šie skirtumai lemia ir skirtingas augmenijos bei gyvūnijos rūšis kiekviename regione.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Įvertino: 0

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *