Kuo skiriasi apeliacinis skundas nuo atskirojo skundo?

Teisinėje praktikoje apeliacinis skundas ir atskirasis skundas yra svarbios teisminio proceso sąvokos, kurios suteikia šalių teisę kreiptis į aukštesnę teismą, siekiant peržiūrėti žemesnės instancijos teismo sprendimą. Nors šie skundai atrodo panašūs, jie turi esminių skirtumų, susijusių su jų teisinėmis funkcijomis, taikymo sąlygomis ir pasekmėmis. Supratimas apie šių skundų ypatybes yra būtinas kiekvienam, kas susiduria su teisinėmis procedūromis.

Kas yra apeliacinis skundas?

Apeliacinis skundas yra procesinis dokumentas, kuriuo šalis (apeliantas) kreipiasi į aukštesnę teismo instanciją prašydama peržiūrėti ir panaikinti arba pakeisti žemesnės instancijos teismo sprendimą dėl esminių teisės ar procedūros pažeidimų. Tai reiškia, kad apeliacinės instancijos teismas iš naujo vertina bylos faktus ir aplinkybes, taikant tiek teisę, tiek faktinę medžiagą. Apeliacinis skundas gali būti pateiktas beveik visais atvejais, kai šalis mano, kad pirmosios instancijos teismo sprendimas yra neteisingas. Proceso metu apeliacinis teismas gali visapusiškai peržiūrėti bylos medžiagą, įskaitant įrodymus, byloje darytas išvadas ir teisinį vertinimą.

Kas yra atskirasis skundas?

Atskirasis skundas, priešingai nei apeliacinis skundas, yra teisinis būdas apskųsti ne galutinius, o tam tikrus procesinius (interlokutorinius) teismo sprendimus, kurie priimami bylos nagrinėjimo metu ir susiję su proceso eigą reguliuojančiais klausimais. Atskirasis skundas taip pat gali būti naudojamas tam tikrų galutinių sprendimų, kurie nėra pagrindinis bylos sprendimas, pavyzdžiui, dėl bylinėjimosi išlaidų paskirstymo, apskundimui. Šio tipo skundas suteikia galimybę šalims prašyti aukštesnės instancijos teismo peržiūrėti konkrečius procesinius sprendimus, kurie daro įtaką bylos eigai, bet nėra pagrindinio bylos sprendimo dalis. Atskirasis skundas turi būti pateiktas per nustatytus terminus, o jo svarstymas paprastai neįtraukia bylos faktų ar aplinkybių išsamios peržiūros.

Apibendrinant

Nors tiek apeliacinis, tiek atskirasis skundai yra teisiniai instrumentai, leidžiantys šalims kreiptis į aukštesnį teismą, svarbu suprasti jų esminius skirtumus. Apeliacinis skundas orientuotas į galutinio teismo sprendimo peržiūrę ir galimą panaikinimą ar pakeitimą, remiantis esminiais teisės ar procedūros pažeidimais. Tuo tarpu atskirasis skundas leidžia šalims apskųsti tam tikrus teismo priimtus procesinius sprendimus bylos nagrinėjimo metu, taip pat kai kuriuos galutinius sprendimus, kurie nėra pagrindinis bylos sprendimas. Abi šios procedūros yra gyvybiškai svarbios užtikrinant teisingą ir teisėtą bylų nagrinėjimą teismuose, tačiau jų taikymas ir procedūros yra skirtingos.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 4 / 5. Įvertino: 1

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *