Kuo skiriasi jutiklis nuo daviklio?

jutiklis ir daviklis

Jutiklis ir daviklis yra du terminai, dažnai naudojami elektronikos ir automatikos srityse, tačiau jie dažnai vartojami sinonimiškai. Nors šie terminai yra glaudžiai susiję ir dažnai naudojami pakaitomis, jie turi skirtingas reikšmes ir funkcijas priklausomai nuo konteksto. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius skirtumus tarp jutiklio ir daviklio.

Jutiklis

Apibrėžimas

Jutiklis (angl. sensor) yra prietaisas ar komponentas, kuris aptinka ir matuoja fizinį reiškinį ar pokytį aplinkoje (pvz., šviesą, temperatūrą, slėgį, drėgmę) ir paverčia jį į elektrinį signalą, kurį gali apdoroti kita sistema.

Savybės

  1. Funkcija: Jutiklis skirtas aptikti ir išmatuoti aplinkos pokyčius arba fizinius reiškinius ir paversti juos elektriniais signalais, kurie gali būti analizuojami arba naudojami sistemos veikimui.
  2. Veikimo principas: Jutiklis aptinka fizinį reiškinį (pvz., temperatūros pokytį) ir iš karto jį konvertuoja į analoginį ar skaitmeninį elektrinį signalą, kurį gali suprasti ir apdoroti kita elektroninė įranga.
  3. Pritaikymas: Naudojami įvairiose srityse, įskaitant automatikos, medicinos prietaisus, transporto priemones, namų automatizavimą, pramonės sistemas ir kt.
  4. Pavyzdžiai: Temperatūros jutiklis, šviesos jutiklis, drėgmės jutiklis, slėgio jutiklis, judesio jutiklis.

Pavyzdžiai

  • Temperatūros jutiklis: Aptinka temperatūros pokyčius ir paverčia juos į elektrinį signalą.
  • Šviesos jutiklis: Aptinka šviesos intensyvumą ir paverčia jį elektriniu signalu, naudojamu šviesos valdymo sistemose.

Daviklis

Apibrėžimas

Daviklis (angl. transducer) yra įrenginys, kuris paverčia vienos rūšies energiją į kitą. Tai gali būti mechaninės, elektrinės, šiluminės ar kitos energijos formos konversija į elektrinį signalą arba atvirkščiai.

Savybės

  1. Funkcija: Daviklis paverčia vienos rūšies energiją (pvz., mechaninę, šviesos ar šiluminę) į kitą energijos formą, dažniausiai į elektrinį signalą, kuris gali būti apdorojamas arba naudojamas sistemos valdymui.
  2. Veikimo principas: Daviklis ne tik aptinka fizinius reiškinius, bet ir paverčia juos į kitą energijos formą. Pvz., garso bangos mikrofone paverčiamos į elektrinį signalą.
  3. Pritaikymas: Dažnai naudojami įvairiose srityse, pvz., elektros inžinerijoje, mechanikoje, garso technikoje, medicinoje, telekomunikacijose ir kt.
  4. Pavyzdžiai: Mikrofonas (akustinis daviklis), garsiakalbis (elektromechaninis daviklis), šilumos daviklis (termoelektrinis daviklis).

Pavyzdžiai

  • Mikrofonas: Paverčia garso bangas (mechaninę energiją) į elektrinį signalą.
  • Garsiakalbis: Paverčia elektrinius signalus į garso bangas (mechaninę energiją).

Pagrindiniai skirtumai

AspektasJutiklisDaviklis
ApibrėžimasPrietaisas, aptinkantis fizinius reiškinius ir paverčiantis juos į elektrinius signalusPrietaisas, paverčiantis vienos rūšies energiją į kitą (dažniausiai elektrinę)
FunkcijaAptikti ir matuoti aplinkos pokyčius, fizinius reiškiniusPaversti vienos rūšies energiją į kitą energijos formą
Veikimo principasFizinio reiškinio aptikimas ir konvertavimas į elektrinį signaląEnergijos konversija iš vienos rūšies į kitą (pvz., mechaninę į elektrinę)
PritaikymasAutomatikos sistemos, medicinos prietaisai, transporto priemonėsElektros inžinerija, garso technika, mechanika
PavyzdžiaiTemperatūros jutiklis, šviesos jutiklis, drėgmės jutiklisMikrofonas, garsiakalbis, termoelektrinis daviklis

Išvada

Nors jutiklis ir daviklis dažnai naudojami sinonimiškai, jie turi skirtingas funkcijas ir veikimo principus. Jutiklis yra skirtas aptikti ir matuoti aplinkos pokyčius arba fizinius reiškinius ir paversti juos elektriniais signalais. Daviklis, kita vertus, yra prietaisas, paverčiantis vienos rūšies energiją į kitą, dažniausiai elektrinę energiją. Supratimas apie šiuos skirtumus yra svarbus inžinerijoje ir automatikos sistemose, kuriose naudojami abu šie komponentai įvairioms funkcijoms atlikti.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Įvertino: 0

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *