Kuo skiriasi fašizmas nuo nacizmo?

Fašizmas ir nacizmas – du terminai, dažnai vartojami vienas kitam pakeisti, tačiau iš tikrųjų jie apibūdina skirtingas, nors ir panašias ideologijas. Abu terminai kilę iš Europos XX amžiuje, turintys glaudžių ryšių su autoritarizmu, totalitarizmu ir ekstremistinėmis nacionalistinėmis vertybėmis. Vis dėlto, fašizmas ir nacizmas išsiskiria savo ideologiniais pagrindais, socialinėmis ir politinėmis programomis. Šis straipsnis skirtas detaliau paaiškinti kiekvienos ideologijos ypatumus ir pabrėžti tarp jų esančius skirtumus.

Kas yra fašizmas?

Fašizmas – tai politinė ideologija, kuri atsirado Italijoje po Pirmojo pasaulinio karo, įkūnijama Benito Mussolini vadovaujamos Fašistų partijos. Fašizmo šerdį sudaro stipri nacionalistinė ideologija, siekis sukurti stiprų, centralizuotą valdymą ir nevengiant smurto bei masinės propagandos kaip priemonių šiems tikslams pasiekti. Fašistų režimai pabrėžia totalinę valstybės kontrolę visose gyvenimo srityse, o asmeninės laisvės yra stipriai apribotos. Fašizmas atmeta demokratines institucijas ir palaiko korporatyvinę ekonomiką, kurioje valdžia ir verslo interesai yra glaudžiai susiję. Svarbu paminėti, kad nors fašizmas ir yra stipriai nacionalistinis, jis nepriskiriamas rasizmui kaip esminiam ideologijos elementui.

Kas yra nacizmas?

Nacizmas, žinomas ir kaip nacionalinis socializmas, yra ideologija, kuri buvo populiarinama Adolf Hitlerio ir jo vadovaujamos Nacionalistinės socialistų darbininkų partijos (NSDAP) Vokietijoje. Nacizmas dalijasi daugybe fasizmo bruožų, tokių kaip autoritarizmas, totalitarizmas ir nacionalizmas. Tačiau, skirtingai nuo fašizmo, nacizmo šerdyje yra stipri rasistinė ir antisemitinė ideologija, kurios pagrindinis tikslas yra „veislinės grynumo” išsaugojimas ir ne „arijų rasės” pranašumo įtvirtinimas. Nacizmas taip pat buvo labiau agresyvus savo ekspansinės politikos atžvilgiu, siekiant ne tik konsoliduoti valdžią vidaus politikoje, bet ir plėsti teritorijas užkariaujant kitas šalis.

Apibendrinant

Nors abu režimai dalijasi daugeliu totalitarizmo, autoritarizmo ir nacionalizmo bruožų, svarbiausi skirtumai tarp fašizmo ir nacizmo yra rasizmo ir ekspansinės politikos srityse. Fašizmas koncentruojasi į nacionalinę vienybę ir valstybės galios stiprinimą, o nacizmas – į rasinę hierarchiją ir agresyvų teritorinį plėtimą. Šie skirtumai leidžia mums geriau suprasti, kaip panašios ideologijos gali turėti skirtingus politinius ir socialinius tikslus ir metodus. Akivaizdu, kad abiejų ideologijų pasekmės pasaulio istorijoje paliko gilius randus, primindamos apie žmogaus teisių svarbą ir demokratijos apsaugos būtinybę.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 3 / 5. Įvertino: 1

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *