Azija, didžiausias žemynas pasaulyje, yra geografiškai ir klimatiškai labai įvairi. Skirtingos Azijos dalys pasižymi ne tik skirtinga kultūra ar ekonomika, bet ir labai skirtingais geografiniais bei klimatiniais zoniškumais. Vakarinė ir Rytinė Azijos dalys yra ypač kontrastingos savo geografiniu zoniškumu, kuris veikia augaliją, gyvūniją, žemės naudojimą ir netgi žmogaus gyvenimo būdą. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kuo skiriasi geografinis zoniškumas Vakarinėje ir Rytinėje Azijos dalyse.
Kas yra vakarinis geografinis zoniškumas Azijoje?
Vakarinė Azija, dažnai vadinama Artimaisiais Rytas, apima šalis nuo Turkijos iki Irano, įskaitant Arabijos pusiasalį. Šio regiono geografinis zoniškumas pasižymi dideliu sausumos lygiu su gausiais dykumų plotais, pavyzdžiui, Arabijos dykuma ir Irano aukštumos. Klimatas čia yra iš esmės sausas ir kontinentinis su labai karštomis vasaromis ir šaltomis žiemomis. Dėl šių sąlygų regione nedaug upių ir ežerų, o augalija dažniausiai pasižymi xerofitinėmis, sausrai atspariomis rūšimis, tokiomis kaip kaktusai ir mažos žolės. Tai sąlygoja ir gyvūnijos adaptacijas prie ekstremalių sąlygų, o žemės ūkio veikla dažniausiai orientuojama į gyvulininkystę.
Kas yra rytinys geografinis zoniškumas Azijoje?
Rytinė Azija apima tokias šalis kaip Kinija, Japonija, Pietų Korėja ir Šiaurės Korėja. Šios teritorijos pasižymi drėgnesniu klimatu, kurį lemia didelė atmosferos drėgmė ir dažni ciklonai. Regioną būdingi platus spektras klimato zonų – nuo subtropinių pietuose iki šaltų borealinių miškų šiaurėje. Čia rasime vešlias žemės ūkio teritorijas, kuriuose auginami ryžiai, žirniai, kviečiai. Augalija čia yra daug įvairesnė ir tankesnė, įskaitant didelius miškų plotus su įvairiomis medžių rūšimis. Rytinėje Azijoje yra daug svarbių upių, tokių kaip Jangdzė ir Hvang Ho, kurios yra gyvybiškai svarbios regiono žemės ūkiui ir pramonės plėtrai.
Apibendrinant
Geografinis zoniškumas Vakarinėje ir Rytinėje Azijoje skiriasi pagrindiniais aspektais: klimato sąlygomis, augalija, gyvūnija ir žemės naudojimo būdais. Vakarinė Azija yra sausesnė, su mažiau vandens šaltinių ir augmenija, kuri yra prisitaikiusi prie sausros. Rytinė Azija, palyginus, yra žymiai drėgnesnė ir vaisinga, su įvairiapusišku žemės ūkiu ir miškais. Šie skirtumai lemia ir skirtingas socialines bei ekonomines struktūras, kurios įtakoja kiekvienos regiono plėtrą ir gyventojų kasdienybę.
Šaltiniai: