Kuo Skiriasi Biografija nuo Autobiografijos?

biografija ir autobiografija

biograBiografija ir autobiografija yra dvi skirtingos literatūros rūšys, skirtos aprašyti žmogaus gyvenimą. Nors abi šios formos siekia pateikti asmens gyvenimo istoriją, jos skiriasi savo autoryste, perspektyva ir stiliumi. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius skirtumus tarp biografijos ir autobiografijos.

Biografija

Apibrėžimas

Biografija yra literatūros kūrinys, kuriame aprašomas asmens gyvenimas, parašytas kito asmens. Biografijos tikslas yra pateikti išsamią ir objektyvią asmens gyvenimo apžvalgą.

Savybės

  • Autorystė: Biografiją rašo kitas asmuo, o ne pats aprašomas žmogus.
  • Perspektyva: Biografas rašo apie asmenį iš išorės perspektyvos, remdamasis tyrimais, interviu ir kitais šaltiniais.
  • Objektyvumas: Biografas siekia pateikti objektyvų ir nuoseklų asmens gyvenimo vaizdą, remdamasis faktais ir dokumentais.
  • Šaltiniai: Biografijose naudojami įvairūs šaltiniai, tokie kaip laiškai, dienoraščiai, interviu su artimaisiais ir draugais, dokumentai ir kiti istorijos šaltiniai.

Pavyzdžiai

  • „Steve Jobs“ – Walter Isaacson: Išsami Apple įkūrėjo Steve Jobs biografija.
  • „Nelson Mandela: A Long Walk to Freedom“ – Nelson Mandela: Išsami Pietų Afrikos Respublikos lyderio Nelsono Mandelos biografija.

Tikslas

  • Informuoti: Pagrindinis biografijos tikslas yra informuoti skaitytojus apie aprašomo asmens gyvenimą, pasiekimus ir įtaką.
  • Analizuoti: Biografai dažnai analizuoja asmens gyvenimo kontekstą, jo sprendimus ir įtaką istorijai.

Autobiografija

Apibrėžimas

Autobiografija yra literatūros kūrinys, kuriame asmuo pats aprašo savo gyvenimą. Tai yra pirmojo asmens pasakojimas apie savo patirtį, prisiminimus ir įvykius.

Savybės

  • Autorystė: Autobiografiją rašo pats aprašomas asmuo.
  • Perspektyva: Autobiografija yra rašoma iš pirmojo asmens perspektyvos, todėl pasakojimas yra subjektyvus ir asmeniškas.
  • Subjektyvumas: Kadangi autorius rašo apie savo paties gyvenimą, autobiografija yra subjektyvi ir gali atspindėti asmeninius jausmus, nuomones ir prisiminimus.
  • Prisiminimai: Autobiografijoje dažnai aprašomi asmeniniai prisiminimai, emocijos ir vidiniai išgyvenimai, kuriuos sunkiau patikrinti išoriniais šaltiniais.

Pavyzdžiai

  • „The Diary of a Young Girl“ – Anne Frank: Anne Frank dienoraštis, aprašantis jos patirtį slėpimosi metu Antrojo pasaulinio karo metais.
  • „I Know Why the Caged Bird Sings“ – Maya Angelou: Maya Angelou autobiografija, aprašanti jos vaikystę ir jaunystę.

Tikslas

  • Dalintis asmenine patirtimi: Pagrindinis autobiografijos tikslas yra dalintis asmeniniais išgyvenimais, patirtimi ir mintimis su skaitytojais.
  • Įsitraukti skaitytoją: Autobiografijos dažnai siekia įtraukti skaitytoją į autoriaus gyvenimą, suteikti jam emocinį ryšį su aprašomais įvykiais.

Pagrindiniai Skirtumai

AspektasBiografijaAutobiografija
AutorystėParašyta kito asmensParašyta paties aprašomo asmens
PerspektyvaTrečiojo asmens perspektyvaPirmojo asmens perspektyva
ObjektyvumasSiekia objektyvumo, remiasi tyrimais ir šaltiniaisSubjektyvi, remiasi asmeniniais prisiminimais
ŠaltiniaiNaudojami išoriniai šaltiniai, dokumentaiRemiasi asmeniniais prisiminimais
TikslasInformuoti, analizuotiDalintis asmenine patirtimi, įtraukti skaitytoją

Apibendrinant

Biografija ir autobiografija yra dvi skirtingos literatūros formos, kurios skiriasi savo autoryste, perspektyva ir tikslu. Biografija yra parašyta kito asmens, siekiant pateikti objektyvų ir nuoseklų aprašomo asmens gyvenimo vaizdą, remiantis tyrimais ir išoriniais šaltiniais. Autobiografija yra parašyta paties aprašomo asmens, siekiant dalintis asmeniniais prisiminimais ir patirtimi iš pirmojo asmens perspektyvos. Abi šios formos yra vertingos, nes jos suteikia skirtingus požiūrius į žmogaus gyvenimą ir jo istoriją.

Šaltiniai:

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Įvertino: 0

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *