Kuo skiriasi deginta mediena nuo termo medienos?

Šiandien statybinių medžiagų rinka yra stebėtinai plati, leidžianti įgyvendinti net unikaliausius projektus. O interjero ir eksterjero tendencijoms kasmet vis labiau įgaunant pagreitį, nenuostabu, kad projektų vystytojai bei užsakovai siekia atrasti vis unikalesnius ir šių dienų visuomenei priimtinesnius sprendimus. Nereikia pamiršti ir ekologinių bei aplinkosaugos aspektų, kurie ganėtinai glaudžiai yra susiję su šių dienų statybomis.

Taigi medis grįžta į eterį. Tai nuo seno buvo ir, akivaizdu, vis dar yra viena pagrindinių statybinių medžiagų, kuri nepalieka abejingų. Mediena yra natūrali statybinė medžiaga, o dar geriau – tai atsinaujinantis šaltinis. Ji vertinama dėl daugelio savybių, tačiau pirmiausia, dėl savo natūralumo, plataus pritaikymo galimybių ir jaukios, šiltos išvaizdos. 

Tiesa, kadaise mediena buvo nuvertinama dėl aukšto jos degumo lygio ar atsibodusios išvaizdos. Tačiau su šių dienų medienos apdirbimo technologijomis, tai tikrai nebe problema. Medieną galima apdirbti įvairiausiais būdais, tačiau šiandien dėmesį norime skirti dvejoms unikalioms technologijoms, kurios iš medžio daro stebuklus. Kalbame apie degintą ir termo medieną – dvi neįtikėtinų savybių medienos rūšis, kurios vis sparčiau užkariauja lietuvių širdis. Nors jos abi turi panašumų, tokių kaip natūralumas, ilgaamžiškumas, patvarumas ir kiti, vis dėlto, jas skiria pati esmė – tai apdirbimo būdas ir jo tikslas.

Apdirbimo tikslas

Nagrinėjant degintos medienos ir termo medienos skirtumus, pirmiausia reikia pažvelgti į priežastį, kodėl mediena yra apdirbama vienu ar kitu būdu.

Deginta mediena Lietuvoje dar palyginti neseniai karaliauja statybinių medžiagų rinkoje, nors Japonijoje tai šimtmečius gyvuojanti medžio apdirbimo tradicija, pasaulyje geriau žinoma kaip Yakisugi arba Shou sugi ban. Deginta mediena – tai unikalios ir pritrenkiančios išvaizdos medienos rūšis, garsėjanti savo ilgaamžiškumu ir žemu degumo lygiu. Jei senovėje japonai ją specialiai degindavo dėl saugumo ir ilgaamžiškumo tikslų, šiandien labiau yra kreipiamas dėmesys į jos unikalią išvaizdą. Priklausomai nuo to, kokia medienos rūšis yra pasirenkama ir koks apdirbimo intensyvumas, jos išvaizda gali labai skirtis: nuo švelniai degintos iki juodai it smala apanglėjusios.

Tuo tarpu termo mediena yra apdirbama tam, kad būtų pagerintas jos matmenų stabilumas bei atsparumas puvimui.

Apdirbimo būdas

Shou sugi ban atveju daug klausimų nekyla – mediena yra deginama tiesioginių ugnies liepsnų. Žinoma, ji taip pat yra šukuojama keletą kartų specialiai įrankiais, o taip pat ir alyvuojama. Tuo tarpu termo mediena nėra veikiama atviros ugnies, tačiau apdirbama naudojant karštį, garus ir vandenį. 

Pirmuoju būdu medienai yra suteikiamas tvirtas ir daugeliui išorės veiksnių, tokių kaip drėgmė, kenkėjai, grybeliai, pelėsis ir net ugnis (tiesa, nuo ugnies mediena nėra visiškai apsaugota, tačiau jos degumo lygis yra sumažinamas iki minimumo), atsparus sluoksnis. 

Antrojo būdo proceso metu yra keičiama pati medienos struktūra – iš jos yra pašalinama apie 60 % drėgmės – dėl kurios gaminys tampa atsparus puvimui. Tiesa, neapsigaukite. Daugelis gamintojų tai drąsiai teigia, tačiau pamiršta paminėti, kad termo medieną naudojant lauke, ją neišvengiamai veikia drėgmė ir lietus, kuris ilgainiui vis tiek pridarys žalos. Tai nėra išvengiama, tačiau gali būti stipriai atitolinama.

Išpildykite unikalius projektus 

Tai tik patys pagrindiniai skirtumai, kurie skiria degintą medieną ir termo medieną. Jų privalumai yra neabejotini, tačiau turint omenyje, kaip šiais laikais yra svarbu sukurti ką nors savito, unikalaus ir išskirtinio, vis tik laimi deginta mediena. Užsisakyti galite ją čia pat – Lietuvoje, rinkdamiesi iš daugybės skirtingų pasirinkimų. Todėl nedelskite ir savo svajones paverskite tikrove!

Šaltiniai:

https://www.thespruce.com/what-is-shou-sugi-ban-yakisugi-5119876 

https://arborwoodco.com/blog/2022/11/1/what-is-thermally-modified-wood

Ar buvo naudinga informacija?

Paspauskite, kad įvertinti

Vidutinis įvertinimas 4.5 / 5. Įvertino: 2

Dar nebuvo vertinimų, būkite pirmasis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *